Питання-відповідь

Людмила         24.3.2014 9:34

Доброго дня. Податкова відмовляє батьку у поверненні коштів за навчання (6 місяців 2013 року-останній рік навчання) на підставі того, що дочка під кінець року працевлаштувалася (з жовтня 2013 року), мотивуючи, що право на повернення коштів має наразі лише вона як платник податку. Відповідно інша (менша) сума поверення буде. Якою нормою слід керуватися, щоб отримати батьку повернення коштів за навчання ? Дякую.

Відповіді

Юлія         25.3.2014 5:16

це так звана "податкова знижка". ви просто підійдете в податкову з всіма документами напишите заяву і вам повернуть гроші...сума досить незначна

Андрій Білинський         25.3.2014 7:06         відповідь профкому

Відповідь на Ваше питання з Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу Міністерства доходів України (http://zir.minrd.gov.ua/main/bz/view/?src=ques)
Відповідно до пп.166.1.1 п.166.1 ст.166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ).
Відповідно до статей 180 та 199 Сімейного кодексу України від 10.01.2002 року № 2947-ІІІ, батьки повинні утримувати своїх неповнолітніх дітей (до 18 років), а якщо повнолітні діти продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, то батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років.
Згідно із пп.166.3.3 п.166.3 ст.166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 ПКУ, суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 ПКУ, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.
Працюючий студент вже не перебуває на утриманні батьків, так як має свої джерела доходу у вигляді заробітної плати. Виходячи з норм ПКУ студент, який працює, сам є платником податку на доходи фізичних осіб, база оподаткування його доходів, включаючи заробітну плату, визначається згідно вимог статті 164 ПКУ, зокрема, за пунктом 164.1 статті 164 базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу на суму податкової знижки.
Таким чином, якщо студент протягом року одночасно навчався і працював, отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не його батьки, так як він вже не перебуває на її утриманні.
Водночас, якщо студент влаштувався на роботу лише після закінчення навчання у звітному році і до моменту свого працевлаштування не отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має той з батьків, який фактично здійснював оплату за навчання.

Людмила         25.3.2014 18:45

Дякую за відповіді, працівники місцевого відділення податкової якось цікаво коментують лист-роз'ясненя Міністерства доходів і зборів України від 14.05.2013р.- на свою користь. Прийшлося офіційно писати листа на обласну ДПІ. Сподіваюсь на краще)

Додати відповідь